Klub vojenskej histórie Tekov a konfederácia klubov vojenskej histórie Slovenska už tradične poslednú júlovú sobotu organizujú kultúrno-spoločensko-historické podujatie Boje na Hrone. V tomto roku sa uskutoční v poradí už 10. ročník. Jedná sa o rekonštrukciu bojov z 25. marca 1945, keď Červená armáda po troch mesiacoch ťažkých bojov prelomila nemeckú obranu a začala postupovať na Berlín. Tento významný prielom prirodzenej hranice, ktorú tvorila rieka Hron, bol začiatkom bratislavsko-brnianskej operácie.
Podujatie Boje na Hrone sa stalo najväčšou akciou tohto druhu na Slovensku a je jednou z najväčších akcií v Európe.
Na týchto už tradičných podujatiach sa zúčastňujú kluby vojenskej histórie Slovenska, Čiech, Bieloruska, Rumunska a Maďarska v počte cca 370 aktérov v dobových uniformách s výstrojou a výzbrojou. Ďalej sa na podujatí prezentuje množstvo ťažkej techniky ako sú tanky, ľahké obrnené vozidlá a množstvo inej dobovej techniky. Podujatie je organizované v spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a s klubmi vojenskej histórie Slovenska a zahraničných krajín. Záštitu nad tohtoročným podujatím prevzal minister obrany Peter Gajdoš.
Podujatie sa koná na autentickom mieste bojov, sú na ňom vybudované bunkre, pevnôstky, zákopy v podobe veľkej scenérie s rozlohou 8 ha, ktorá sa neustále zväčšuje. Na bojisku medzi účinkujúcimi vládne prísna etika, ktorú bezvýhradne musia dodržiavať. Na ruskej strane sa komunikuje len v ruskom jazyku, na nemeckej strane len v nemeckom jazyku. Každý účinkujúci podlieha svojmu veliteľovi a aj malé zaváhanie sa trestá vylúčením z ukážky. Rovnako je prísne stanovená aj výstroj kvôli presnej autentickosti. Pokiaľ niekto nespĺňa stanovené podmienky výstroje a výzbroje, môže sa stať, že do ukážky ani pripustený nebude. Účinkujúci musia presne poznať scenár, všetky gestá, mimiku a aj vojenské príkazy príslušného jazyka. Cieľom podujatia je osloviť všetky vekové kategórie a priblížiť obdobie 2. svetovej vojny. Je smerované k 70. výročiu ukončenia vojny a 70. výročiu SNP.
Súčasťou podujatia je pietny akt kladenia vencov k pamätníku bojov, ktorý bol vybudovaný v areáli penziónu na vlastné náklady majiteľa a zároveň organizátora bojovej ukážky. Je to druhý pamätník postavený po páde bývalého režimu na území Slovenskej republiky. Pri jeho odhalení sa zúčastnila aj ruská televízia, ktorá vysielala priamy prenos do Ruska. Námet na vzor pamätníka dal hlavný organizátor podujatia Jozef Hostinský. Je to 7 – tonový ryolit v tvare plameňa, na ktorom sú umiestené raketa kaťuša – symbol sovietskeho útoku na Hrone a helmy zúčastnených armád. Bol odhalený 28. júla v roku 2007.
Jozef Hostinský - TASSAT
Zbrane a strelivoOtázky ohľadne zbraní a streliva: 0910 950 757majiteľ: 0903 707 201
IČO: 11842229
DIČ: 1020375290
IČ DPH: SK1020375290
ZL: CA004421
Zápis: ObÚ Levice, č.ž.r. 402-2845
https://www.retro-military.sk/
Ukážky v Tekove 2013